GÜZEL RÜYA

Hazreti Enes (Radıyellâhu Anh'den Rivayetle, Allah Rasulü (SallellâhuAleyhi ve Sellem)şöyle buyurdu:

"iyi bir kişinin gördüğü güzel rüya, peygamberliğin kirk altı parçasından bir parçadır. Mü'minin rüyası, peygamberliğin kirk altıda biridir, o güzel rüya, anlatmadıkça, bir kuşun ayağı üzerinde olur. Anlatınca hemen düşer. Onun İçin görülen güzel rüyayı ya akıllı bir zata veya bir dosta anlatmalıdır."

Hazreti Ubade ibn Samit'den rivayetle, Allah Rasulü (Sallellâhu Aleyh buyuruyor: "Mü'minin rüyası, Rabbinin uykuda kuluna konuştuğu bir sözdür." Yine Allah Rasulü (Sallellahu buyuruyor: 'Allah bir kuluna iyilik yapmak isterse rüyasında onu sınar."

Hazreti ibn Ömer (Radıyellâhu rivayetle, kendisi şöyle anlatıyor:

'Allah Rasulü'nün sağlığında bekar bir genç idim. Mescitte yatardım. Herkes gördüğü rüyayı Allah Rasulü'ne anlatırdı. Birgün şöyle diyerek yattım:

'Allah'ım! Ben yüce katinda iyi bir kimse isem, bana bunu rüyamda göster de onu Rasulü'ne tabir ettireyim."

Sonra uyudum ve şöyle bir rüya gördüm. Rüyamda iki melek gelip beni aldılar ve bir yerlere götürmeye başladılar. Onlara başka bir melek rastladı ve bana şöyle dedi:

"Sen iyi bir adamsın, sakin korkma! Beni doğruca cehenneme götürdüler. Orası, sanki üstü kapalı bir kuyu idi, İçinde insanlar vardı. Kimilerini tanıyordum. Beni sağ tarafa aldılar."

Sabah olunca gördüğüm bu rüyayı Hafsa'ya anlattım, Hafsa bunu Peygamber (Sallellâhu Selleme anlatmış, O da bunun üzerine şöyle bir yorumda bulunmuş:

"Abdullah iyi bir adamdır. Ah bir de gece namazı kılsa." Hazreti Zührî (Radtyellâhu Anh)diyor ki: "Ondan sonra Abdullah gece namazını çok kıldı."

Diğer Dua ve Havas Kitaplarımız