x

Koyun Derisi Mest - Çift Taraflı - Lastikli - Astarsız

İhvan
Ürün Kodu : 05.12.1111
Koyun Derisi, Çift Taraflı, Lastikli Mest.
329,00 TL
Beden
İlişkili Ürünler
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Beni Ara
 • Koyun Derisi Çift Taraflı Lastikli Astarsız Mest

  Ürün Özellikleri:

  • Koyun Derisinden üretilmiştir
  • Astarsız
  • Çift Taraflı
  • Lastikli
  • Bilekleri sarar.
  • Fermuarsız

  Huzur İçinde İbadet İçin:

  Gündelik hayat şartlarında ve bilhassa kış aylarında, özellikle bayanlar için abdest almak problem olabiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ve acute;nın son yıllardaki ciddi gayretlerine rağmen hala birçok caminin abdesthanelerinde büyük eksiklikler bulunuyor. Abdest almak zorlaşınca, kalben rahat olmasak da abdestimiz sıkışık olarak namazlarımızı eda etmek zorunda kalıyoruz. Bazen de şartların olumsuzluğu karşısında mağlup olup, namazları kılamıyoruz. Oysa zor şartlara yenik düşmemek mümkün!

  Bu da ancak Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem ve acute;in hayat tarzını örnek alarak ve tavsiyelerini dinleyerek, bilinçlenerek olur. Bunlardan bir tanesi de abdestte büyük kolaylık olan mesh konusu. Sahih kaynaklardan Efendimiz ve acute;in hayatı Seniyyeleri'nden abdest alırken meshettiğini biliyoruz. İster Sünnet ister ruhsat yönüyle olsun meshin ibadet hayatımızda sağladığı bu kolaylığın, tekrar canlandırılması gerektiğine inanıyoruz.

  Bu bağlamda mestin büyük bir boşluğu dolduracağına, olumsuz şartlarda gönül huzuru içinde ibadet etmeyi kolaylaştıracağına inanıyoruz.

  Mest İlmihal Bilgisi

  Abdest alırken mestin üzerinde elin üç parmağı kadar yerin elin ıslaklığıyla bir defa meshedilmesi gerekir ve yeterli olur. Bunun için mestin abdesteli olarak giyilmiş, mestin ayağın abdestte yıkanması gereken yerlerini tamamen kaplamış, ayrıca dayanıklı ve sağlam bir maddeden yapılmış olması aranır. Mest ile yaklaşık 6 kilometre yürünebilmesi veya bırakıldığında dik durabilmesi bu dayanıklılık ve sağlamlığın ölçüsü olarak zikredilir. Mestin topuktan aşağı kısmında, altında veya üstünde ayak parmaklardan üçü girecek şekilde bir deliğin, yarık veya yırtığın bulunmaması, mestin içine su almamasıda gerekir. Üzerine deri kaplanmış veya altlarına pençe vurulmuş çorap üzerine mesh edilebilir. Hanefi fakihlerinden Ebu Yusuf ve İmam Muhammed, altına pençe vurulmuş olması şartını aramaksızın kalın ve için göstermeyen dayanıklı keçe ve yün çoraplar üzerine, bir gurp fakih ise bu şartlarıda aramayarak çorap üzerine mesedilebileceği görüşündedir.

  Abdesti bozan durumlar mest üzerine meshide boza. Üzerine meshedilen mestin ayaktan çıkması veya çıkarılması, mestin içine giren suyun bir ayağın yarıdan fazlasını ıslatması, mesh süresinin sona ermesi meshi bozar. Mest üzerine meshin süresi, yolcu olmayanlar için bir gün bir gece (24 saat), yolcular için üç gün üç gecedir (72 saat).

  Bu süre, mestin abdestli olarak giyilmesinden sonra ilk hadesten yani abdesti bozan ilk durumdan başlar. Bu süre dolduktan sonra, ayaklar su ile yıkanarak abdest alınıp gerekiyorsa mest tekrar giyilmelidir. Öte yandan, ayaklarını yıkamak suretiyle abdestli olan kimsenin bu abdesti devam ettiği sürece mestleri çıkarıp giymesiyle abdesti bozulmaz. Mestlerin üzerine meshetmek suretiyle abdestli olup mestlerini çıkaran kimse, sadece ayaklarını yıkayarak abdestini tamamlayabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.