NAMAZI UZUN SURELERLE KILDIRMAK

Muaz b. Cebel Allah Rasulü ile namaz kılar, sonra gelir kavmine namaz kıldırırdı. Bir keresinde namazında Bakara suresini okuyunca, bir adama dayanamayıp namazdan ayrıldı ve kendi kendine, hafif bşr nbamaz kıldı. bunu Muaz duyunca onun münafık olduğunu söyledi. Adam da bunu duyar duymaz derhal Allah rasülünün yanına gitti ve şöyle dedi Ey Allahın rasülü Biz elimizle çalışan, develerimizle su taşıyan bir milletiz. Muaz dün gece bize namaz kıldırdı. Bakara suresini okuyunca dayanamadım, namazdan ayrıldım ve kendi başıma kıldım. Bunun üzerine o benim münafık olduğumu iddia etti.

Allah Rasulü Muaz b. Cebel'e hitaben:  "Ey Muaz! Sen niçin insanlara işkence ediyorsun? Şems ve Sebbih isme Rabbike suresini veya bunlara benzer orta sureleri okusana" buyurdu.

Yine bir gün ashabdan biri Allah Rasulüne:  "Ey Allah'ın Rasulii! Falan adamm namazı uzun kıldırmasından dolayı neredeyse namazdan ؟kaçacaktim" dedi. Bunun üzerine Allah Rasulü:

"Ey insanlar! Siz cemaati kaçırıyorsunuz. Kim cemaata namaz kildirirsa hafif kıldırsın. Çünkü cemaatin İçinde, hasta, güçsüz ve işi olanlar olabilir."

Allah Rasulü (Sallellâhu Aleyh) yine şöyle buyurdu: 

"Biriniz cemaata namaz kıldırdığı zaman hafifletsin, içlerinde hasta, güçsüz ve zayıflar olabilir. Yalnız başınıza kılarsanız, istediğiniz kadar uzatın. Namaza kalktığınız zaman safları düzeltin, açık yerleri kapatın. Çünkü ben arkamdan da sizi görüyorum."

Diğer Dua ve Havas Kitaplarımız