x

Arapça - Türkçe Okunuş ve Mealli Kuranı Kerim Rahle Boy Sesli - Üçlü Kuran - Haktan Yayınları

Haktan Yayın Dağıtım
Ürün Kodu : 0000000088454
Arapça - Türkçe Okunuş ve Mealli Kuranı Kerim Rahle Boy Sesli - Haktan Yayınları 20 x28 cm Rahle Boy
349,00 TL
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Beni Ara
 • Arapça - Türkçe Okunuş ve Mealli Kuranı Kerim Rahle Boy Sesli - Haktan Yayınları

  Ürün Özellikleri :

  Yayınevi : Haktan Yayın Dağıtım
  Sadeleştiren : Prof.Dr. Mustafa Özel
  Kapak Kalitesi : Ciltli
  Sayfa Kalitesi : Şamua
  Sayfa Sayısı : 622
  Dil : Arapça - Türkçe
  Ebat : 20 x 28 cm
  Ağırlık : 1.422 gr
  Barkodlu


  ÖNSÖZ
  Bir hidâyet rehberi olan Kur’an’ın kelime anlamlarından biri "okumak" demektir. En çok okunan ve okunması gereken kitap olduğundan dolayı ona. "Okumak" okunması gereken kitap anlamında olmak üzere Kur’an ismi verilmiştir. Beşeriyet, tüm insanlığa gönderilen en mütakamil ve en son semavi kitap olan Kur’an’ın rehberliğine her zaman muhtaçtır. Onun için bu muazzez kitabın anlaşılması, yaşanması ve anlatılması her müslümanın hassasiyetle üzerinde duracağı bir vazifedir.
  Çeşitli özelliklerini gözönünde bulundurarak Kur’an’ı şöyle tanımlamak mümkündür: Kur’an Hz. Muhammed’e 23 yıllık peygamberlik süreci içinde Arapça olarak vahiy yoluyla indirilen, Fâtiha süresiyle başlayıp Nâs süresiyle biten, mushaflarda yazılı olup mütevâtir olarak nakledilegelen, tilâvetiyle ibadet edilen yüce Allah’ın Mucize kelamıdır."
  Kur’an sadece Araplara değil aksine tüm insanlığa gönderilmiştir. Kur’an’ı insanlara tebliğ etmenin iki tür yolu bulunmaktadır. Ya bütün insanlara Arapçayı öğretmek veya Kur’an’ı başka dillere çevirmek. Arapçayı bütün insanlara öğretmek zor ve imkansız olduğundan dolayı ve Kur’an’da muhtelif dillerin varedildiği ve bunun Allah’ın kudretinin delillerinden olduğu belirtilmiştir. Bu durumdan dolayı Kur’an’ın başka dillere çevrilmesi gereği ortaya çıkmıştır.
  Bugün dünyada her gün çok sayıda insan, ya Kur’an’nın aslını okumak ve dinlemekle yada tercüme ve tefsirlerine yönelmekle müslüman olmaktadır. Bu da, Kur’an’ın mucize oluşunun ve bütün zamanlarda tazeliğini koruyuşunun çarpıcı delillerinden biridir.
  İşte bu düşüncelerle Merhum Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın Hak Dini Kur’an Dili adlı tefsirinindeki mealini, titiz bir çalışma sonucunda aslına sadık kalarak okuyuculara kazandırmış bulunuyoruz. Bu eseri hazırlarken;
  -Ehli Sünnet alimlerinin tefsirleri doğrultusunda hareket edilmiş ve yorumlardan kaçınılmıştır.
  -Arapça kelimelerin Türkçe karşılığı genişletilerek verilmiş ve merhumun ifade uslubunun bozulmamasına azami dikkat edilmiştir.
  -Sade bir dil kullanılmaya gayret edilmiştir.
  -Çalışmalarımızda eserin ilk baskısı olan 1935 - 1939 yılları arasındaki baskıdan yararlanılmıştır.
  -Elif, Lâm, Mîm gibi huruf-u mukattaa’ yı olduğu gibi bıraktık.
  Çalışmamızı yaparken büyük bir titizlik göstererek hataları asgariye indirmeye gayret ettik. Buna rağmen ehil olanların yapacakları tenkitler, eksikliklerimizin giderilmesinde bizlere yol göstereceğini ve bunun için onlara duacı olacağımızı ifade etmek isteriz.
  Çalışmak bizden başarı ise Allah’tandır.
  Fahri Altunkaynak
  AÇIKLAMA
  Her insan Kur’an okumayı öğrenebilir... Günümüz teknolojisi bu konuda da insanların hizmetine birçok ürünler sunmaktadır. İnteraktif CD’ler, internet, kasetler, elifba kitapçıkları gibi çok çeşitli imkanlar vardır.
  Her şeye rağmen Kur’an’ı arapçasından okuyamayanlar için ayrıca sayfa ve süre okunuşlu karekod ilave edilerek daha kolay okumak için hazırlanmıştır.
  TİLAVET SECDESİ
  Tilavet, Kur’an okumak demektir. Secde âyeti okununca yapılan secdeye tilavet secdesi denir.
  Namaz kılması farz olan bir kimse, Kur’an-ı kerimde bulunan 14 yerdeki, secde âyetinden birini okusa veya işitse, manasını anlamasa da, bir secde yapması vaciptir.
  Tilavet secdesinin yapılışı:
  Tilavet secdesi yapmak için, niyet edilir. Niyet şarttır. Niyetsiz sahih olmaz Abdestli olarak, kıbleye karşı ayakta durup, ellerini kulaklara kaldırmadan Allahukber der ve secdeye gider. Secdede üç defa Sübhâne rabbiyel-a’lâ der. Sonra Allahü ekber der ve ayağa kalkar. Böylece secde-i tilavet tamam olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.