x

Kısa Surelerin Tefsiri-1392

Erkam Yay.
Ürün Kodu : 9789944833899
Beş Vakit Kılınan Namazda Okunan Kısa Surelerin Tefsirinin Yapıldığı Tefsir Kitabı
359,00 TL
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Beni Ara
 • KISA SURELERİN TEFSİRİ

  • Sayfa Sayısı :    496
  • Cilt Tipi :          İntegral Kapak
  • Baskı :             Tek Renk
  • Kağıt Cinsi :      Kitap kağıdı
  • Boyut :             16 x 23
  ÖNSÖZ

  Bizleri yoktan var eden, varlıkların en mükerremi "insan" kılan, İslam ve iman nimetleriyle şereflendirip varlığının ve birliğinin şahitlerinden eyleyen, nüzûlünden bu yana her asrın fehmine uygun hadsiz tefsire sahip bir kitabı gönderen Rabbimize hamd-ü senalar olsun.

  Emsalsiz örnek şahsiyetiyle dünyada saadet rehberimiz, âhirette ise şefaatçimiz, Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) e sonsuz salat-ü selam olsun.
  İman ufkundan bakıldığında çok net olarak görülür ki, bu cihan baştan başa bir iman dershanesi, vukû bulan bütün hâdiseler İlahî imtihan tecellileri, hayat da ebediyet diyarına bir yolculuktur. Hiç şüphesiz böyle bir hayat, faniliğin idraki içinde olarak bu cihana gönderiliş hikmetini sezecek bir feraset ister. Bütün bu meziyetlerin kaynağı da Kur’ân-ı Kerîm’dedir. Kur’ân; gayb ve şahadet aleminin hâzinesi, kainatın kendisine muhtaç olduğu, kulun kalp gözünü açan bir kitaptır. Her şuur sahibinin ziyası olan Kur’an’ı okumak ve anlatmak mümin olan her kişinin vazifesidir.

  KISA SURELERİN TEFSİRİ

  Asırlardır müfessirlerin gayretleriyle tefsir edilen bu hakikat on beş asırdır çekirdek hükmünden çıkıp koca bir çınar olmuştur. Kâinatın hülasası olan o tohum ki, hadsiz küfür ve dalâlet taarruzlarından insanları muhafaza etmiştir. Ve her harfinde, hadsiz derinlikteki manalarıyla okuyanlara rehber olup saadetlerine vesile olmuştur. Öyle bir Furkan ki, idrak edenleri "esfeli safilîn"den kurtarıp "ahseni takvîm"e çıkarmıştır.
  Bu ulvi Kur’an hizmetinin bir ucundan tutabilmek yirmi küsür sene kadar önce rabbimin lutuf ve inayetiyle biz fakire de nasip oldu. Dersle ve not;rimize katılan talebelerimizin dostlarımızın ellerindeki notları okudukça her seferinde farklı zahirî ve batını manaların kendilerine açıldığını, dolayısıyla hem kendilerinin hem de başkalarının bu derslerden daha ziyade faydalanmaları için bu notların bir kitap haline getirilmesi taleplerini değerlendirerek notlarımızı kitap haline getirebilmek için çalışmalara başladık.

  KISA SURELERİN TEFSİRİ

  Bu çalışmamızdan en güzel şekilde istifade edilmesi, muhakkak ki gayretimizin en büyük sebebi; Kurân’ı anlamak için çaba gösteren her insana faydalı olması ve âhirette sadaka-i cariye olması ise en büyük arzumuzdur.
  Çalışmamız Fatiha Suresi ile başlayıp namaz sureleri olarak da adlandırılan Duhâ Suresinden itibaren olan surelerin tefsirinden müteşekkildir. Tefsir çalışmamızda hazık-mütehassıs müfessirlerin görüşlerini derlemeyi tercih ettik. Hata yapmak ve vebal altında kalmaktan imtina ederek, kendi yorumlarımızı katmamaya çalıştık.
  Surelerde tefsire, kırık mealin ardından ayetlerin toplu meali ile başladık. Sureleri; nüzulleri, isimleri, kendilerinden önceki sureler ile ilişkileri, konuları, muhtevaları, faziletleri, ayetler arasındaki ilişkiler... gibi bir kaç başlık altında inceledik.
  Sureleri ayet ayet ele alarak ayetteki kelimelerin arapça kalıplarını incelemeye özen gösterip, bu ve diğer ayetlerdeki benzer kalıplarla gelen kelimelere aşinalığın artmasına ve daha kolay anlaşılabilmesine yardımcı olabilmeyi hedefledik. Şunu da hatırlatmalıyız ki, okuyucularımızın biraz arapça bilgisi olması böyle bir çalışmadan azami istifade edebilmeleri açısından önemlidir.
  Sure ve ayetleri Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in hadisleri ile taçlandırmaya çalıştık ve her surenin nihayetinde ayetlerden çıkabilecek ibret ve hükümlere değindik.
  Rabbimizin bizleri muhatap alarak gönderdiği mesajını-mektubunu okurken anlayabilmek, huzur iklimlerine yolculuk edip maddi-manevi müreffeh bir hayat yaşayabilmek; her an Rabbimizin huzurunda olduğumuzu, O nun bizi müşahede ettiğini hissederek gerçek huzura erebilmek, sadece O’nun rızasını daha ziyade kazanabilmek-kazandırabilmek maksadı ile hazırladığımız bu tefsir çalışmamızda hatalarımız var ise telafisi için elimizden gelen gayreti yapacağımıza inayet-i İlahî ile söz veririz.
  Elimizden geldiğince dikkat ve özen göstermemize rağmen, gözden kaçan noktaların tashih edilmesi bakımından çalışmamız her zaman okuyucularımızın katkısına açıktır.
  Çalışmalarım esnasında benden maddi-manevi desteklerini esirgemeyen eşime, kendilerine yeterince vakit ayıramadığım çocuklarıma, özellikle notların derlenmesinde, ayet ve hadislerin tashihinde gece-gündüz benimle birlikte çalışan büyük kızıma, benden en içten dualarını hiçbir zaman esirgemeyen anneme, her türlü yardımlarından dolayı aileme ve dostlarıma teşekkür ederim.
  Ayrıca bu çalışmamda yirmi küsür yıldır, benimle birlikte aynı ders halkasını paylaşıp, beni bu çalışmayı hazırlamaya teşvik eden kardeşlerim diyebileceğim talebelerime; İhramcızâde Kız Kur’an Kursu tefsir hocalarına ve idarecilerine de teşekkür ederim.
  Rabbim, cümlemizi hizmet-i ilahiye dairesinden ayırmasın. Bu çalışmamızın her daim istifadeye açık olmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederim.
  ve Acirc;MÎN... Zehra Eriş

  KISA SURELERİN TEFSİRİ

  İÇİNDEKİLER
  Önsöz 5
  İstiâze 10
  Besmele 14
  Fatiha Sûresinin Tefsiri 26
  Duhâ Sûresi 56
  İnşirah Sûresi 82
  Tin Sûresi 99
  Alâk Sûresi 118
  Kadir Sûresi 150
  Beyyine Sûresi 171
  Zilzal Sûresi 201
  ve Acirc;diyat Sûresi 218
  Kâria Sûresi 236
  Tekâsür Sûresi 251
  Asr Sûresi 274
  Hümeze Sûresi 290
  Fil Sûresi 305
  Kureyş Sûresi 321
  Maun Sûresi 333
  Kevser Sûresi 348
  Kâfirûn Sûresi 368
  Nasr Sûresi 387
  Tebbet Sûresi 415
  İhlâs Sûresi 431
  Felâk Sûresi 455
  Nâs Sûresi 476
  Bibliyografya 494

  KISA SURELERİN TEFSİRİ


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.